Klub Labe je uzavřen. Otevřen bude po odvolání opatření nařízených Vládou ČR

Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Antropocén: Epocha člověka – filmová projekce

20.2. od 19:30

Betonové vlnolamy v Číně, chránící až 60 % pevninského pobřeží, Německo a největší soustrojí, jaké kdy člověk vyrobil, psychedelické potašové doly na Urale, oslavy hutnictví v uzavřeném Norilsku daleko za polárním kruhem, zdevastovaný Velký bariérový útes v Austrálii, surrealistická odpařovací jezírka na lithium v chilské poušti Atacama… Dosáhli jsme bezprecedentního okamžiku v historii naší planety. Lidé v současnosti ovlivňují Zemi a geologické procesy více než všechny přírodní síly dohromady. Antropocén: Epocha člověka je dokumentárním snímkem, který čtyři roky natáčel oceňovaný tým ve složení Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky. Jde o snímek, v němž se vědecké poznání protíná s uměleckým vyjádřením, který nedidaktickým způsobem zachycuje kritický okamžik v geologické historii a přináší provokativní a nezapomenutelnou podívanou, svědčící o míře, jakou si my jako lidé podrobujeme planetu.

FAKTA:
Populace Země se v posledních 50 letech více než zdvojnásobila. Podle zprávy OSN z roku 2017 současná populace Země, čítající 7,6 milliard, dosáhne do roku 2030 8,6 miliard, 9,8 miliard v roce 2050 a 11,2 miliard v roce 2100.
Od průmyslové revoluce bylo vinou výroby cementu a spalování fosilních paliv vypuštěno do ovzduší více než 390 miliard tun emisí antropogenického uhlíku.
Jen v minulém století se úroveň dusíku a fosforu v půdě zdvojnásobila, což má největší dopad na koloběh dusíku za dvě a půl miliardy let.

Lidstvo vyrobilo tolik betonu (technofosílie), že by dokázal pokrýt dvoumilimetrovou vrstvou celou zeměkouli. Více než polovina celkového množství betonu byla díky rychlé urbanizaci a růstu populace vyprodukována mezi lety 1995-2015.
V roce 1950 byly na celém světě vyrobeny necelé 2 miliony tun plastů. Na počátku 21. století toto množství vzrostlo na 300 milionů tun ročně. Celkové množství plastů do roku 2015 je odhadováno na 5 miliard tun.
V roce 2015 bylo oznámeno, že do roku 2050 bude hmotnost plastů v mořích větší než hmotnost ryb.