DAN BÁRTA & ROBERT BALZAR TRIO – exkluzivní koncert

logoweb

web kapely

Dan Bárta a Robert Balzar Trio nahráli svoje první společné akustické CD s názvem „Theyories“. Jedná se o vlastní úpravy skladeb interpretů, které Dana Bártu v jeho pěvecké kariéře nejvíce ovlivnily. Nové CD obsahuje songy výrazných světových interpretů, jako jsou: The Police, The Cult, Jamiroquai, Simply Red, Björk, Led Zeppelin, AC/DC, najdete zde i chorál ze 13. století. Své první společné album Bárta s triem míchali a mastrovali v prestižním Sear Sound studiu v New Yorku pod vedením Jamese Farbera. Farber je podepsán pod alby umělců jako jsou Brad Mehldau, Bruce Springsteen, All Jarreau, John Scofield atd. Masteringu se ujal několikanásobný držitel Grammy Mark Wilder.

Dan Bárta & Robert Balzar Trio
jsou spojením vysoce hodnocené a oblíbené autorské a interpretační formace české jazzové scény a multižánrového populárního zpěváka a autora, jehož eklektická tvorba koření spíše v rocku a soulu, jakkoli je její zařazení sem jen orientační vzhledem k těžišti textové tvorby v mateřském jazyce, češtině. Stylově patří toto spojení někam na pomezí jazzu a popu, jejich společná tvorba je navíc částečně konceptuální a syntetická. Sestava RBTria se několikrát obměňovala až k dnešní podobě, kdy RBTrio tvoří kontrabasista Robert Balzar, pianista Jiří Levíček a hráč na bicí nástroje Kamil Slezák. Dan Bárta s RBTriem spolupracuje od roku 1999, jejich dílo i oni sami byli mnohokrát oceněni výročními hudebními cenami, Czech Music Awards, jak v žánrových, tak v hlavních kategoriích. Jejich první společná deska, Theyories, vyšla v roce 2010, následovala živá nahrávka Jazz in Box v roce 2015, pořízená v Düsseldorfu. Kromě své domoviny vystupovali úspěšně v řadě evropských zemí.

Dan Bárta je český zpěvák a autor, jehož originální a řemeslně na vysoké úrovni prováděná tvorba je respektovaná publikem, hudebníky i kritikou. S různými seskupeními vydal více než dvě desítky autorských alb, úspěšně koncertuje v Čechách, na Slovensku i v zahraničí. Opakovaně vystupoval například s Bobbym McFerrinem a WB3. Je držitelem deseti výročních ocenění Czech Music Awards jako zpěvák (poprvé v roce 1994 a naposledy v roce 2013) a jeho autorské album Illustratosphere, vytvořené společně s Filipem Jelínkem a Miroslavem Chyškou, respektovanými českými hudebníky, se stalo v roce 2000 albem roku. V roce 2016 získal zvláštní cenu Czech Music Award jako zpěvák čtvrtstoletí.

Robert Balzar je absolvent brněnské konzervatoře, kontrabasista evropského formátu, skladatel, aranžér, vyhledávaný studiový i koncertní hráč, přičemž mnohokrát reprezentoval Česko na evropských i světových pódiích v rámci různých mezinárodních hudebních projektů. Spolupracoval s mnoha významnými hráči, doma i v zahraničí, nejintenzivněji a nejplodněji s americkým kytaristou Johnem Abercrombiem, s nímž natočil album Tales, a s italským klarinetistou Gabrielem Mirabassim, se kterým absolvoval české a evropské turné.

Jiří Levíček je klavírista, skladatel a aranžér. Po studiu na Janáčkově akademii múzických umění pokračoval na Univerzitě v Severním Texasu. Dva roky studoval u Stefana Karlssona a hrál ve známém One O´Clock Big Bandu, jehož nahrávky byly několikrát nominovány na cenu Grammy. S tímto orchestrem absolvoval mnoho významných festivalů v USA i v Evropě. V roce 2008 vydal desku Returns – s Danielem Foosem a Rossem Pedersonem. V roce 2009 vyhrál 1. cenu v prestižní jazzové soutěži Phillips International Jazz Competition, v roce 2010 se zúčastnil Jacsonville Jazz Piano Competition na Floridě, kde získal 3. místo.

Kamil Slezák vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě obor bicí nástroje. Od roku 1999 získal stálé angažmá v symfonickém orchestru Moravská filharmonie Olomouc. Souběžně absolvoval, pod vedením prof. Fritze Ozmece, pětileté studium oboru „Jazz a Pop“ na Universität für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni. V roce 2001 se stal členem Gustav Brom Big Band a jeho hráčské aktivity se postupně rozšířily na působení v mnoha dalších hudebních tělesech. Od roku 2007 působí také jako pedagog na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.